Koronavirüs salgınının tüm dünyada gerçekten 2020 yılına, belki de son yüz yıla damgasını vurduğu bir gerçek. Toplumun hazırlıksız yakalandığı bu pandeminin yıkıcı etkilerine bir de “belirsizlik” ve özellikle büyük bir medya ilgisi de eklenince toplumdaki kaygı doğal olarak oldukça fazla tetiklendi. Kimi medya mecraları konuyu oldukça verimli, profesyonel, toplumu bilgilendirici ve eğitici bir şekilde ele alırken bazıları da yangına körükle gidercesine izleyicisine farkında olmadan da olsa panik ve korku aşılıyor. Elbette ki dünyada olan biten bu kritik gelişmelere gözlerimizi kapamamız veya hiçbir tehdit/risk yokmuş gibi davranmamız beklenmiyor. Gelişmeleri takip edeceğiz elbette… Ancak bu dönemde duygu durumumuzu ve kaygılarımızı doğru yönetmemiz çok önemlidir.

Şu an aslında dünyada iki tane salgın var

covid-19 kaygısıŞu an aslında dünyada iki tane salgın var… Birincisi COVID-19 salgını; ikincisi ise birincinin ekonomik sonuçları üzerine bir “kaygı salgını“. Bu iki salgın birbiriyle ilişkilidir aslında. İkinci salgında, felaket hikayeleri artık o kadar viral hale geldi ki, sürekli olarak bu felaket senaryolarını düşünüyoruz. Aslında COVID-19’un kendisinden farklı olarak, kaygımızın kaynağı geleceğimizle ilgili ne yapacağımızdan emin olmamamızla; yani belirsizlikle ilgilidir. İki pandemi aynı anda çalışırken biri diğerini besleyebilir. İşsizliğin artması ve gelir kaybı, insanları işten çaresiz bırakarak, hastalığın yayılmasına karşı yeterli önlemler almasını engelleyebilecek finansal kaygılara neden oluyor.

Koronavirüs salgını başlamadan önce de birçok kişi zaman zaman ihtiyaç duydukları bazı konularda terapi almayı düşünmüşlerdir elbette. Ama günlük hayatın koşuşturmacası içinde birçok kişi, terapiye ayıracak zamanlarının olmadığını öne sürerek terapi ihtiyaçlarını genellikle ikinci plana atarlar. “Zamanım olduğunda ilk fırsatta terapi almak isterim” diye düşünen çok kişi olduğunu biliyoruz. Kimi doğru zamanı bekler, kimi sadece öteler, kimi de duygusal durum artık baş edilemeyecek son noktaya geldiğinde terapiye başvurur. Terapi için doğru zaman ne zamandır sizin için? Karantina ve izolasyon sürecinde evde bolca vaktimiz varken; 7/24 güvendeyken; ve muhtemelen dünyanın mevcut durumu ve belirsizlik konusunda endişeli olduğunuz günler, uzun süredir ertelediğiniz terapi sürecine girmeniz için çok uygun bir zamandır aslında.

Stres ve kaygıyı kabul etmek ilk adımdır.

Kaygı ve stres vücudumuzun bize bir şeylere dikkat etmemizi söylemesinin yolu. Zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz belki de hiç bu dönemdeki kadar önemli olmamıştı. Stres altında olduğunun farkında olmayan o kadar çok kişi var ki… Aşırı endişe, vücutta bir “savaş-kaç tepkisi” tetikleyebilir; yüksek seviyelerde adrenalin ve kortizol salgılayarak sakinleşmeyi zorlaştırabilir;  panik ataklara bile yol açabilir.

Uykunuzla ilgili bir problem yaşıyorsanız, iştahınız açılmış veya kapanmışsa, yani yeme düzeninizde, uyku düzeninizde bir değişiklik oluşmuşsa; eskisinden daha çabuk sinirleniyor, sinirli hissediyor ve göğsünüz daralıyorsa, bunların hepsi aslında birer ipucu. Vücudunuz “dikkat et, endişeli hissediyorum” diyor.

Stres ve kaygıyı kabul etmek ilk adımdır, sonraki adım ise bunun sebebini belirlemek ve duyguyu yönetme ve baş etme becerilerini geliştirmek. Korkularınızla yüzleşmek için kendinize zaman ayırmanız gerekiyor.

Bu salgın istisnasız bu gezegendeki herkesi etkiliyor, tüm insanlık aynı gemide… Olan biten şeylerin olumsuz etkilerinden, hislerimizden, yardım almaktan utanmamıza gerek yok.

Bu süreçte kendime nasıl yardımcı olabilirim?

Bu süreçte evde egzersiz yapın, telefonunuzla görüntülü görüşmelerle sosyalleşin, insanlarla gerek internet yoluyla gerekse telefonla iletişimde olun; bir terapistle online terapiler de yapabilirsiniz… Uykunuzu ihmal etmeyin, bol bol uyuyun, meditasyon yapın; internette bir çok meditasyon ve gevşeme uygulamaları bulabilirsiniz. Ailenizle değişik aktiviteler de yapabilirsiniz. Uzun zamandır yapmak istediğiniz hobilerinizle ilgilenebilir, yeni hobiler de edinebilirsiniz. Teknoloji çağındayız; uzaktan eğitimler alabilir, yeni bir hobi veya beceri edinebilirsiniz. Aslında evde yapılabilecek o kadar çok şey var ki… yaratıcı olun. Bunlar sinir sisteminizi rahatlatmanız konusunda size çok yardımcı olur. Korkularınız hakkında başkalarıyla konuşmaktan çekiniyorsanız veya herhangi bir sebepten dolayı terapi alma imkanınız yoksa, günlük tutmayı deneyin. Sabah ilk iş olarak düşüncelerinizi kağıda dökmeniz de size oldukça yardımcı olabilir. Ancak onları geri dönüp tekrar okumayın. Günlük tutmak, kafanızda dolaşan şeyleri, olumsuz duyguları temizlemenin bir yoludur. Yazı yazarak o duyguları zihninizden ve bedeninizden tahliye edebilirsiniz.

Keşke bu yazıda size “bunu yaparsanız, bu ve bu, sonunda şu olur ve böylece kendinizi çok iyi hissedersiniz” gibi kesin ve net bir formül verebilseydik. Ancak her kişi farklıdır ve herkesin yaşam dinamikleri, ortamı, sosyal ve ekonomik şartları farklı farklıdır. Bu nedenle herkeste aynı şekilde işe yarayacak tek bir sihirli formül yoktur. Herkeste aynı şekilde çalışacak bir reçete vermek mümkün değildir çünkü terapiler kişiye özel, kişinin özelliklerine göre dizayn edilmelidir. Ancak size hiçbir maddi maliyeti olmayan bu önerileri hayatınıza entegre etme konusunda gayretli olursanız, tüm bu adımlar sizin kendi kendinize kendi yolunuzu aydınlatmanıza az ya da çok, ama mutlaka önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Yeter ki harekete geçin.

Bir terapistle görüşmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, online psikoterapi ve/veya hipnoterapi hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz. Önemli olan, kaygıları baş edilemez bunaltıcı düzeylere gelmeden fark edip kontrolü kendi elinize alma becerilerinizi hayata geçirmenizdir. Bu konuda veya uzun zamandır destek almayı düşündüğünüz başka konular varsa, izolasyon sürecinde online terapiler alabilirsiniz. Sorularınız için veya randevu için irtibata geçmekten çekinmeyin.

Psikoterapi Almak İstiyorum

Covid-19 Koronavirüs Global Güncel Vaka İstatistikleri

Türkiye
TürkiyeSon Güncelleme: Loading...
Doğrulanan vaka0
Yeni Vaka0
Toplam Ölüm0
Yeni ölümler0
Toplam İyileşen0
Aktif vakalar0
Kritik0
Vaka/1M0
Ölüm/1M0
Toplam Test0
Test/1M0